Friends forever

  Modne w latach 90-tych bransoletki przyjaźni wracają do łask. Jeśli nie wiecie jak je zrobić, to Wam pokażę :) Uważam, że warto umieć je robić, ponieważ bardzo niskim kosztem mogą fantastycznie ożywić każdą stylizację - zwłaszcza te w najmodniejszych pastelowych kolorach.
  Przede wszystkim będziecie potrzebować mulinę - w kolorach jakie Wam się podobają. Im więcej kolorów wybierzecie tym szersza będzie bransoletka.

 fot. Internet

  Do wykonania bransoletki podstawowym wzorem wystarczają około 90-centymetrowe pasma muliny. Kilka pasm w wybranych kolorach związujemy razem na supeł (na końcu), zaplatamy około 4-5-centymetrowy warkoczyk i ponownie zawiązujemy supeł. Warkoczyk będzie służył do zawiązywania bransoletki. Następnie możemy przystąpić to wiązania supełków, które później utworzą naszą piękną bransoletkę :)
  Przy wyrabianiu bransoletek przyjaźni stosujemy dwa rodzaje węzłów - węzeł wiązany na prawo i węzeł wiązany na lewo.

  Węzeł wiązany na prawo:
1. N1 jest nicią roboczą, N2 jest nicią dolną.
2. Nić dolną N2 naprężyć. Nić roboczą N1 przełożyć ze strony lewej na prawą przez N2 i przez utworzoną pętlę zaciągnąć do góry. Jest to półwęzeł.
3. Drugą pętlę zawiązać tak samo i mocno zaciągnąć ponad pierwszą; zostawić nitkę po prawej stronie.
4. Węzeł jest gotowy i ma kolor nici roboczej, przy czym N1 znajduje się teraz na prawo od węzła i może być dalej wiązana na prawo.


fot. "Bransoletki przyjaźni" Sigrid Hennke  Węzeł wiązany na lewo:
1. N1 jest nicią dolną, N2 jest nicią roboczą.
2. Nić dolną N1 naprężyć. Nić roboczą N2 przełożyć ze strony prawej na lewą przez  N1  i przez utworzoną pętlę zaciągnąć do góry.
3. Drugą pętlę zawiązać tak samo i mocno zaciągnąć ponad pierwszą. Zostawić nitkę roboczą po lewej stronie.


 fot. "Bransoletki przyjaźni" Sigrid Hennke


  W ten sposób przerabiamy każdą nić, tak aby supełki tworzyły rządki. Gdy bransoletka osiągnie odpowiednią długość, zawiązujemy supeł, znowu zaplatamy warkoczyk i na koniec jeszcze jeden supeł. W rezultacie otrzymujemy coś takiego: 


fot. Aleksandra Porowska


fot. Aleksandra Porowska


  Powyższe bransoletki zostały zrobione z węzłów wiązanych na prawo. Jeśli chcecie uzyskać tak zwaną jodełkę, musicie podzielić pasma muliny na pół i jedną część przerabiać węzłami wiązanymi na prawo, a drugą węzłami wiązanymi na lewo.
    Przeszukałam też troszkę internet i znalazłam fajną stronkę na której można znaleźć mnóstwo wzorów mulinowych bransoletek i nie tylko... Zobaczcie koniecznie! Tutaj znajdziecie link. A poniżej kilka fotek bransoletek, które spodobały mi się najbardziej. 

  Szczegółowe instrukcje i wzory znajdziecie w książce pt. "Bransoletki przyjaźni" Sigrid Hennke. Korzystałam z niej kiedy sama się uczyłam robić te bransoletki. 


fot. Internet


  I jeszcze kilka inspirujących fotek na koniec ;)fot. Internet 
 XOXO

Aleksandra :)

Komentarze

Popularne posty